Činnost SPIS – Aktivní střelec ve FNO

Mimořádná událost ve Fakultní nemocnici Ostrava byla krajskému zdravotnickému operačnímu středisku ZZS MSK nahlášena v 7:22 hodin, o deset minut později byly týmy zdravotnické záchranné služby připraveny k zásahu před budovou polikliniky, kde ke střelbě došlo. Ukazuje se, že na místě jsou čtyři oběti střelce. Následně umírají dva lidé na svá zranění v dalších hodinách, sedmá oběť o několik dní později. Pachatel byl hledán policií v prostorách polikliniky a později v terénu, kde nakonec suicidoval.

  1. První psychická pomoc veřejnosti – sekundárně zasaženým

Na místě byla zjištěna přítomnost desítek sekundárně zasažených osob se známkami akutní stresové reakce. V 8 hodin přijíždí na místo události psycholog ZZS MSK (garant SPIS) a neprodleně jsou povoláváni další zdravotničtí interventi – během hodiny šest členů SPIS týmu ZZS MSK a tři zdravotničtí interventi FN Ostrava. Poskytovali první psychickou pomoc během ranních a dopoledních hodin v prostorách polikliniky a na dalších místech nemocnice. Dominovala práce s projevy obav o život zasažených, s emocemi a jejich sdílení, zklidnění, zajištění bezpečného prostoru, asistence policii při komunikaci s přímými svědky a snaze dohledat pachatele, předávání základních informací, zajištění tepelného komfortu. Zdravotničtí interventi však také pracovali s příbuznými obětí a v prvních hodinách pomáhali nést jejich obavy i nejistotu, zda jsou jejich blízcí naživu.

Převážná většina poskytnutých intervencí proběhla v ranních a dopoledních hodinách, poslední pak ještě i večer. Pro jejich zvládnutí u množství psychicky zasažených byla potřebná také spolupráce s interventy a psychology PČR a HZS. Další péči o ně si následně převzalo Krizové centrum Ostrava, ADRA, Bílý kruh bezpečí a další organizace. Provoz krizové linky, zřízené fakultní nemocnicí, zajišťovali peeři a interventi FNO a ZZS. Volající hledali své blízké, kteří byli v době útoku v nemocnici, sháněli své osobní věci, jež zůstaly na chodbách polikliniky, dotazovali se na možnost dárcovství krve, chtěli poděkovat, požadovali informace o provozu lékárny a ambulancí v prostorách polikliniky. Někteří potřebovali psychickou podporu a ventilaci strachu z dalších útoků…

       Přehled činnosti zdravotnických interventů SPIS dne 10. 12. 2019

  • Zapojeno 10 zdravotnických interventů SPIS
  • Krátké informační rozhovory či edukace                                         250 osob
  • Poskytnutí první psychické pomoci u stresových reakcí                  54 osob

            (38 odvedli interventi ZZS a 16 realizovali interventi FNO)

  • Krizová linka FNO  – odvedeno                                                        220 hovorů

         z toho s využitím intervenčních dovedností                                      35 hovorů

 

  1. Poskytování peer podpory zasaženým zdravotníkům

Mimořádná událost se odehrála v největším zdravotnickém zařízení v Moravskoslezském kraji a dotkla se více než dvou stovek zdravotnických pracovníků. Kromě samotné ambulance traumatologie také okolních ambulancí, ale i oddělení a pracovišť v jiných částech nemocnice. Zasaženi byli také členové výjezdových skupin ZZS. Již v den útoku a během následujícího týdne se zasaženým zdravotníkům věnoval peer tým Systému psychosociální intervenční služby. Kromě členů podpůrného týmu FNO a ZZS poskytli pomoc také peeři a psychologové z nemocnic Opava a Havířov, FN Olomouc a ZZS Libereckého kraje.  

 Přehled činnosti zdravotnických peerů SPIS

  • Zapojeno 18 peerů a 4 psychologové SPIS
  • V rámci peer psychické podpory ošetřeno 120 zdravotníků

                                                                                  6 jiných pracovníků FNO

                                                                                  3 studenti

  • Individuální peer intervence                            54 osob (8 na ZZS, 46 ve FNO)
  • Skupinové intervence                                     11 (přítomno 107 účastníků).

Aktuálně není peer podpora poskytovaná zdravotnickým pracovníkům uzavřena. Vzhledem k vysoce zátěžové situaci očekáváme její potřebu i s delším časovým odstupem. Peeři proto zůstávají zdravotnickým pracovníkům i nadále k dispozici pro individuální intervence. 

Mimořádná událost ve FN Ostrava prověřila připravenost Systému psychosociální intervenční služby k poskytování peer i intervenční psychické podpory při situaci hromadného charakteru se souběžným zasažením civilních osob i zdravotnických pracovníků. V reálných podmínkách byla ověřena funkčnost systému při potřebě masivního nasazení, jeho okamžitá aktivace, a to jak v peer, tak i intervenční části podpory.    

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Lukáš Humpl. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.